top of page
  • COVID a postcovidový syndrom
    Zkušenosti odborníků ukazují, že hyperbarická kyslíková terapie může být pro podporu léčby COVID a postcovidového syndromu velmi prospěšná. Hyperbarická kyslíková terapie: Snížuje kyslíkový dluh i při zjizvené nebo poškozené plicní tkáni. Okysličuje hypoxické tkáně, které trpí špatným krevním zásobením, způsobeným zánětem nebo zůženými cévami. Podporuje přestup z kapilár do mitochondrií ve všech tkáních. Snížuje zánětlivé cytokiny, které jsou spojeny se záněty plic a dalších orgánů včetně mozku. Potlačuje zánět plic. Podporuje regeneraci organizmu, odstraňuje pocity únavy a vyčerpání. Zvyšuje produkci kmenových buněk, potřebných na obnovu poškozených tkání.
  • Jak hyperbarická kyslíková terapie působí?
    Pro náš organizmus je kyslík životně důležitý. Je na něm závislá nejen každá buňka, ale i mnoho dalších životních pochodů. Pokud se tělu kyslíku nedostává, přicházejí nemoci a smrt. S postupujícím věkem, následkem zúžených částí krevního systému, nemocemi jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, překyselením, stresem a dalšími vlivy trpí některé orgány a tkáně akutním či dlouhodobým nedostatkem kyslíku - oxydačním stresem. Aby se zabránilo dalšímu poškození a nastartovaly se uzdravovací pochody potřebuje tělo kyslík, hodně kyslíku, a to co nejdříve. V přetlakové komoře, při vdechování 100% čistého kyslíku, se kyslík rozpouští v krevní plazmě a snadno se tak dostane ke každé buňce. Objem kyslíku v organizmu se zvýší až 20ti násobně. To aktivuje bílé krvinky a geny, odpovědné za hojení, snižuje záněty, mozek, srdce a další orgány lépe pracují. Pokud tělu zvýšíme přísun kyslíku, začnou buňky produkovat více energie, dochází k urychlení látkové výměny a regeneraci, k odvodu toxinů z těla, zlepšuje se hojení ran a celkově se zpomaluje proces stárnutí. Tělo s podporou hyperbarického kyslíku dostává další šanci na uzdravení.
  • V čem spočívá léčivý efekt hyperbarické kyslíkové terapie?
    Kyslíková terapie se musí provádět v prostředí, kde lze zvýšit tlak. Po každém nadechnutí se vzduch dostává do plic, kde kyslík přestupuje do krve. V krvi se kyslík váže pouze na červené krvinky, které ho dále roznášejí krevním řečištěm až do kapilár, kde se uvolňuje a vstupuje do buněk. Za běžného atmosferického tlaku jsou tedy všechny červené krvinky kyslíkem nasycené a nejsou schopné více kyslíku přepravit. I když budeme vdechovat vzduch se zvýšeným obsahem kyslíku nebo i jen samotný kyslík, nemá to za normálního atmosferického tlaku pro tělo žádný význam. Víc kyslíku se prostě do organizmu nedostane. Jestliže jsou krevní cesty zúžené nebo poškozené, dostupnost kyslíku k buňkám se snižuje až se může zcela zablokovat. Buňky začnou nedostatkem kyslíku strádat, ztrácet energii a nakonec odumřou. Hyperbarická oxygenoterapie umožňuje organizmu přijmout až 20ti násobně více kyslíku než za běžných okolností. Hyperbarický kyslík není vázaný na červené krvinky a rozpouští se v plazmě, která ho dopraví všude tam, kde ho tělo potřebuje. Hyperbarický kyslík navíc podporuje vznik nových kapilár a tak přispívá ke zvýšenému prokrvení a tím i ke zvýšenému přísunu živin a pro organizmus všech potřebných látek.
  • Jaké jsou přínosy hyperbarické kyslíkové terapie?
    Dýchání 100% čistého kyslíku za zvýšeného tlaku v hyperbarické komoře umožňuje, aby byl další kyslík rychle rozpuštěn a pohlcen v krevním řečišti. Tento efekt: urychluje léčení a hojení tím, že se zvýší hladiny tkáňového kyslíku zvláště v místech, kde jsou snížené kvůli nemoci nebo zranění podporuje růst nových krevních cest a tím zvyšuje prokrvení omezuje otoky zvyšuje schopnost obranných mechanizmů těla bojovat s infekcemi kyslík je jedním z nejpřirozenějších antibiotik, kontroluje přes 8 000 genů 20 hodinových sezení v hyperbarické komoře 8x více aktivuje naše kmenové buňky (https://doi.org/10.1016/j.scr.2014.02.005, Undersea Hyperb Med. 2008 Mar-Apr;35(2):113-29., Zhongguo Dang Dai Er Ke Za Zhi. 2009 Sep;11(9):749-52.)
  • Pro koho je hyperbarická kyslíková terapie vhodná?
    Terapie je vhodná v podstatě pro každého. Negativní účinky jsou minimální. Většinou jde o zalehlé uši, bolest v uších nebo bolest hlavy. Na zalehlé uši platí stejné triky, jako např. v letadle (otevřít ústa nebo polknout), při bolesti uší nebo hlavy lze nastavit nižší tlak. Pokud by byla bolest silná nebo přetrvávala, je nutné terapii ukončit.
  • Kontraindikace a nežádoucí účinky
    Většina klientů žádné nežádoucí příznaky nemá a může se bezprostředně po terapii vrátit ke svým běžným činnostem. V některých případech však klienti mohou pociťovat různý stupeň nepohodlí nebo musí terapii ukončit. Jde především o tlak a hučení v uších a dutinách, rozostřený zrak nebo klaustrofobii. Ve většině případů lze tyto nepříjemné stavy odstranit úpravou tlaku v komoře. Pro odstranění tlaku v uších a dutinách vlivem zvyšujícího se tlaku v komoře stačí často jen otevřít ústa nebo polknout, podobně jako při změně tlaku v letadle. Kontraindikací jsou horečnaté stav, záněty uší, neošetřený pneumothorax, těžké astma, dlouhodobá léčba některými léky.
bottom of page